
Д-р Мария Янкова е акушер-гинеколог, консултант по фетална медицина. Като председател на Управителния съвет на Асоциацията по майчино-фетална медицина у нас тя е един от лекарите, които са се посветили на усъвършенстването на грижите за бъдещите майки в България. Не спира да развива професионалните си компетенции. Освен образованието по медицина, акушерство и гинекология и здравен мениджмънт, което получава у нас, тя е ученик на проф. Кипрос Николаидес – ръководител на водещата в световен план Фондация по фетална медицина към King’s College Hospital в Лондон.
По повод Световния ден за борба с прееклампсията и за да спомогне за популяризирането на спецификите на това състояние, д-р Янкова отговаря на едни от най-често задаваните въпроси, които възникват у всеки, който за пръв път чува това понятие.












Прееклампсията може да доведе и до увреждане растежа на плода и повишен риск от преждевременно раждане с произтичащите рискове от недоносеност, които включват неонатална смърт, мозъчен кръвоизлив, гърчове, затруднено дишане и хранене, жълтеница, ретинопатия и продължителна хоспитализация и инвалидизация.


Скринингът не цели да плаши родителите, а да адаптира женската консултацията така, че всеки симптом и проява да бъдат правилно уловени от специалистите и терапевтирани. Целта е да печелим време, в което оказваме пълен контрол върху рисковите фактори, за да подсигурим оптималните условия за развитие на плода, да опазим здравето на майката и раждането да бъде максимално близко до термина. Нашите резултати за последните 5 години са за преминали над 12 000 бременни жени, като 98% от тях родиха на термин и без усложнения за майката и плода.



