Какво е гестационен захарен диабет (ГД) и за кого е опасен?

Гестационен захарен диабет, накратко ГД, е състояние, при което по време на бременността някои жени развиват високи нива на кръвната захар (хипергликемия), (обикновено през втората половина). В повечето случаи състоянието се връща към нормалното след раждането. Тази форма на временен диабет засяга около една на всеки осем до десет жени. Той причинява няколко симптома, които могат да бъде вредни както за майката така и за нероденото й дете. Затова следователно е важно, жените да се тестват за това състояние в подходящ момент по време на бременността.

Рискът за гестационен диабет е по-висок при жените, които са по-възрастни (над 30-годишна възраст), имат затлъстяване или наднормено тегло: имат анамнеза за диабет в семейството (първа родствена линия); имат или анамнеза за диабет в предишна бременност или са имали проблеми при предишни раждания, като например голям бебе, мъртво раждане или аборти или при жените, принадлежащи към етническите групи, с висока честота на диабет, като Азиатците, Тихоокеанските Островитяни, Латинска Америка, и др. Над половината от жените, които развиват ГД може да има без известни рискови фактори. Ето защо всички бременни жени трябва да бъдат тестувани за ГД, според препоръките на тежните проследяващи лекари.

Как се диагностицира ГД?

В различни части на света, се използват различни стандарти за скрининг и диагностика на ГД. Критериите и стойностите на кръвната захар за изключване на ГД леко се различават на базата на оценка на риска, местните обстоятелства и установената практика.

Световната здравна организация (СЗО) наскоро въведе нов критерий въз основа на 75 грама тест за перорален глюкозен толеранс (ГТТ) .При този тест, бременни жени пият 75 грама глюкоза разтворени в 300 мл вода, “на гладно”. Кръвни проби се събират за измерване на глюкоза преди , на 1-ви и на 2-ри час след изпиване на глюкозния разтвор. ГД се диагностицира, когато резултатите от теста показват конкретни стойности. Посъветвайте се с Вашия медицински специалист за прилаганетона ГТТ във вашата страна. В идеалния случай, всички жени без да са предварително диагностицирани с диабет, трябва да бъдат тествани за ГД, след като бременността се установи. Това се извършва чрез някой от стандартните препоръчителни тестове за диагностициране на диабет. Ако не се установят отклонения при Глюкозо-толерансния тест (ГТТ), същия трябва да се повтори по-късно през бременността.

Какви са причините за ГД?

За да се гарантира износването на бременността, както и на адекватното хранене на развиващия се в утробата на майката плод, плацентата (органът, който е “връзката” на бебето към матката) произвежда хормони, които се противопоставят на ефектите на инсулина (необходим за използване и съхранение на енергия) във вашето тяло. Целта на инсулиновите хормони е да повишат кръвната Ви захар и по-този начин да осигурят хранителни вещества, които да стигнат до бебето. За да се балансира това, тялото ви произвежда повече инсулин, с цел да запази нивото на кръвната захар от прекомерно повишаване и съдейства за подготовката за покриване на нуждите по-късно по време на бременността и кърменето; това води до увеличаване на теглото, наблюдавано по време на бременност.

През втората половина на бременността, когато плацентата е напълно развита и бебето започва да расте и да се нуждае от повече храна, нивото и ефекта на инсулиновия хормон става значително. За да се противопостави на това, панкреаса трябва да произвежда повече и повече инсулин. Някои жени (вж рискови фактори, изброени по-горе) не са в състояние да повишат производството на инсулин, за да се преодолеят последиците от противодействието на инсулиновите хормони. В тази ситуация кръвната захар започва да нараства и в резултат на това се развива гестационен диабет.

Когато бебето се роди, плацентата се отделя и се изтласква от утробата. Сега няма какво да се противопостави на влиянието на майчината инсулин, така че нуждата от него намалява. Инсулина произведен в тялото ви е достатъчен, за да поддържа кръвната Ви захар под контрол и диабетът си отива. За съжаление жените, които развиват ГД продължават да бъдат с повишен риск от развитие на ГД през всичките последващи бременности. Също така, ако не се предприемат превантивни действия след раждането, за да се намали теглото и да се премине към по-здравословен начин на живот, 50% или повече от жените с ГД развиват истински диабет в рамките на десет години след бременността сГД .

Какви са усложненията на ГД?

Ако ГД се диагностицира навреме и се контролира добре шансовете, това състояние да доведе до големи проблеми е ниска. Въпреки това, ако диагнозата се забави или нивата на кръвната захар не се държат под контрол чрез правилно лечение, шансовете за усложнения, засягащи както за майката и бебето в утробата се увеличава.

Бременните жени с диабет също имат по-голям шанс за развитие на високо кръвно налягане, и Прееклампсия.